Testosteron Yükseltme Yöntemleri
20 Temmuz 2024

Testosteron Yükseltme Yöntemleri

Testosteron Yükseltme

Testosteron, birçok sporcunun kas kütlesini artırması ve performansını geliştirmesi için oldukça önemli bir hormondur. Hayati öneme sahip bu hormonu doğru kontrol etmek ve mümkün olan en yüksek seviyede tutmayı öğrenmek, başarının altın anahtarlarından biridir.

Hormon seviyenizi egzersiz ve sağlıklı kilo yönetimi yöntemleriyle artırabilirsiniz. Ağırlık çalışmasına genç yaşlarda başlamak da önemlidir. Bilindiği üzere, testosteron hormonu yaş ilerledikçe düşüş gösterir. Yaşlandığınızda daha aktif ve canlı bir hayat sürdürebilmek için 20'li ve 30'lu yaşlarınızda testosteron hormon seviyenizi sağlıklı bir şekilde yükseltmek önemlidir.

Fazla kilodan kaynaklanan vücut yağını göbeğinizde taşımak, testosteron seviyesini düşürürken vücudunuzdaki östrojeni artıracaktır. Hormonel açıdan bakıldığında, kilo vermeye çalışırken bu süreci yavaş ve kontrollü yapın, haftada 1 kiloyu geçmemeye dikkat edin. Aşırı egzersizlere başlayıp kalori alımınızı aniden keserseniz, vücudunuz açlık tehlikesi taşıdığını düşünerek testosteron üretimini keser ve yağ yakışını yavaşlatır.

Testosteron Yükseltme İçin Yapılabilecekler

Dengeli beslenmek hormon seviyelerinde büyük rol oynar. Testosteron seviyesini artırmak için dengeli beslenin ve hiçbir besin grubunu (protein, karbonhidrat, yağ) atlamamaya çalışın.

Günlük ereksiyonun testosteron seviyesini yükselttiği ispatlanmış bir gerçektir. Cinsel açıdan uyarıldığınızda vücudunuz testosteron salgılamaya başlayacaktır.

Dambıl hareketleri yaparken; eklemli büyük kas gruplarını çalıştırmak testosteron üretilmesine yol açacaktır. Çömelme, göğüs presi, kürek çekme gibi egzersizler hormon seviyenizi mekik çekmekten daha fazla artırır. Testosteron seviyenizi artırmak için sağlıklı yağlardan tüketmeyi unutmayın; zeytinyağı, kanola yağı ve fıstık yağı gibi.

Egzersiz yaparken, kaldırmaya zorlanacağınız ağırlıklarla çalışmak erkeklik hormonunu artırmak için ideal bir antrenman olacaktır. Ağırlık çalışması yaparken her hareketten 3 set tekrarlamaya çalışın. Böylece kas üzerinde yarattığınız stres, vücudunuza daha fazla hormon üretmesi gerektiğini bildirecektir.

Egzersizden sonra uzun süre dinlenin; tüm gün kaslarınızı dinlendirmeniz iyi olacaktır. Aşırı antrenman yapmak testosteron seviyesini %40 oranında düşürebilir.

Fazla alkol tüketmemeye dikkat edin. Alkol, endokrin sistemini olumsuz yönde etkileyip testislerin hormon üretimini yavaşlatır. Küçük porsiyonlarda sık beslenmeye dikkat edin, günde 5-6 öğün yemeye çalışın ve sofradan doymadan kalkın. Günlük en azından 7 saat uyumanız şart; vücudunuz doku, kas tamirini, üretimini ve iyileştirmesini uyurken yapar. Uykunuza dikkat etmemeniz hormon seviyelerinizi olumsuz yönde etkileyecektir.

Doğal yollardan vücudunuzun testosteron seviyelerini artırmanın en iyi yolları bunlardır. Unutmayın ki ister kadınlar olsun ister erkekler, insan vücudunda testosteron ve östrojen hormonları tahterevallinin uçları gibidirler. Birisi yükseldiğinde diğeri düşmek zorundadır. Bu yüzden, testosteron seviyesini yükseltmek isteyen kişi östrojen üretimini yavaşlatarak bunu sağlayabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni